Chimie, întrebare adresată de influenza, 9 ani în urmă

Calculează cantitatea de calciu, respectiv, de oxid de calciu, care în reacție cu apa formează fiecare câte 7,4g hidroxid de calciu.

Mulțumesc!

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Pokju8888
17

   xg                     7,4 g

    Ca + 2H2O= Ca(OH)2 + H2

   40g                  74 g

x=40 . 7,4 : 74=4 g Ca        [ nr. moli---> 4g : 40g/moli=0,1 moli Ca ]

   yg                       7,4g

     CaO + H2O = Ca(OH)2

     56g                    74g

y=56 . 7,4 : 74= 5,6 g CaO   [ n=5,6 g : 56g/moli=0,1 moli CaO ]

MCaO=40+16=56------> 56g/moli

MCa(OH)2 =40 +2.16 +2= 74-------> 74g/moli

Alte întrebări interesante