Calculeaza cantitatea de subsatanta si masa acidului clorhidric necesare dizolvarii magneziului metalic cu masa de 3.6 grame. Calculeaza masa solutiei de acid clorhidric cu partea de masa 10 procente
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
3,6g xg
Mg +2 HCl = MgCl2 + H2
24g 2.36,5g
x=3,6 . 2 36,5 : 24=10,95 g HCl [ md solutiei de HCl ]
- se afla ms sol. de HCl
ms=md.100 : c
ms=10,95 .100 :10=109,5g sol. HCl
MHCl=1+35,5=36,5 -----> 36,5g/moli
Alemdaroglu:
poti te rog sa faci o poza la rezolvare....dau coroana
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Fizică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă