Calculează cantitatea de substanță şi masa de zinc, care trebuie dizolvat în soluție de acid sulfuric cu masa de 40 g şi partea de masă a acidului de 10%.
Ajutați-mă vă rog !
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
se da : v ?m? 0,04mol
m.sol=40g Zn+H2SO4=ZnSO4+H2↑
ω=10% 1mol 1mol
v-?
m-?
ω=m.sub
x100%
m.sol
m.sub=ωxm.sol
100%
m.sub=10%x40g =4g
100%
v(H2SO4)=m 4 g/mol
=0,04mol
M 98g/mol
M(H2SO4)=98g/mol
v(Zn)=0,04mox1mol
=0,04mol
1mol
m(Zn)=vxM=0,04g/molx65g/mol=2,6g
M(Zn)=65
m.sol=40g Zn+H2SO4=ZnSO4+H2↑
ω=10% 1mol 1mol
v-?
m-?
ω=m.sub
x100%
m.sol
m.sub=ωxm.sol
100%
m.sub=10%x40g =4g
100%
v(H2SO4)=m 4 g/mol
=0,04mol
M 98g/mol
M(H2SO4)=98g/mol
v(Zn)=0,04mox1mol
=0,04mol
1mol
m(Zn)=vxM=0,04g/molx65g/mol=2,6g
M(Zn)=65
Alte întrebări interesante
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Cp=md/ms*100 ==>md=Cp*ms/100=40*10/100=4g H2SO4
2. Affli md din reactie:
98g...........65g
H2SO4 + Zn --> ZnSO4 + H2
4g.............x=2.653g Zn (md)
3. Cantitatea de substanta:
Cp/100=md/md+mH2O ==> ms=md*100/Cp=