Calculează masa acidului sulfuric necesar pentru a interacționa cu 50 g de calcar, ce conține 80% CaCO3.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
17
Se da:
m(sol)=50g m(sub)=80%*50g / 100%= 40g
ω=80%
CaCO3 + H2SO4 = CaSO4 + H2CO3
m(H2SO4)-?
V(niu) CaCO3= 40g / 100g/mol=0.4mol
m(H2SO4)=0.4mol * 98G/mol=39.2g
Raspuns: Este necesar 39.2g pentru a interactiona cu CaCO3.
m(sol)=50g m(sub)=80%*50g / 100%= 40g
ω=80%
CaCO3 + H2SO4 = CaSO4 + H2CO3
m(H2SO4)-?
V(niu) CaCO3= 40g / 100g/mol=0.4mol
m(H2SO4)=0.4mol * 98G/mol=39.2g
Raspuns: Este necesar 39.2g pentru a interactiona cu CaCO3.
Alte întrebări interesante
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă