Calculeaza masa de amoniac care se obtine dintr-un kg de clorura de amoniu de puritate 75% tratata cu hidroxid de calciu
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
10
Calculez masa de clorura de amoniu pura: p/100= m,pur/m,impur
75-/100= m,pur/ 1000g--->m=750g pur
Reactia ceruta are la baza reactia : NH4Cl---.> NH3+HCl
1MOL 1MOL
1 MOL NH4Cl are masa 14gN+4gH+35,5gCl---->53,5g/mol
1MOL NH3 are masa 14gN +3gH----.>17g/mol
Revin la ecuatie
53,5g clorura produce 17g amoniac
750g m=238,3g amoniac
75-/100= m,pur/ 1000g--->m=750g pur
Reactia ceruta are la baza reactia : NH4Cl---.> NH3+HCl
1MOL 1MOL
1 MOL NH4Cl are masa 14gN+4gH+35,5gCl---->53,5g/mol
1MOL NH3 are masa 14gN +3gH----.>17g/mol
Revin la ecuatie
53,5g clorura produce 17g amoniac
750g m=238,3g amoniac
Alte întrebări interesante
Ed. muzicală,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă