Calculeaza masa de apă care trebuie evaporata din 250g solutie de concentrație 5% pentru a ajunge la o concentrație de 25%
va rog mult
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
C=md×100/ms
md= C×ms/100=5×250/100=12,5g
ms= md+ m apa
m apă = 250- 12,5= 237,5g
25= 12,5/(12,5+ m apa) × 100
25( 12,5 + m apa)=1250
25m apa= 937,5g
mapa=37,5g
m apa evaporata=237,5- 37,5=200g
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă