calculează masa de apă care trebuie evaporată din 300 g de soluție de acid clorhidric de concentrație 10% pentru a ajunge la concentrație de 25%
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
14
Răspuns:
ms1=300g
c1=10%
c1= md1x100/.ms1---> md1= 10x300/100g=30g acid clorhidric
c2= md2x100/ms2
md2=md1=30g
ms2=ms1-m,apa evaporata
ms2= md2x100/c2=30x100/25g=120g
m,apa evaporata= 300-120=> 180g
Explicație:
snoppy29:
imi răspunzi te rog din suflet la penultima intrebare cea cu tabelul promit ca dau coroana
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă