Chimie, întrebare adresată de Andaaa10, 10 ani în urmă

Calculeaza masa de Ca(OH)2 in care se afla aceeasi cantitate de calciu ca in 248g Ca3(PO4)2

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Andreuţ21
2
pt inceput calculezi masele moleculare:
MCa3(PO4)2=3ACa+2AP+8A0=3·40+2·31+8·16=310 g in care gasim 120 g CA
Mca(oh)2=74g in care gasim 40 g Ca
DAca in 74 g Ca(OH)2 .......................40 g Ca
Atunci in x g Ca(OH)2............................120g Ca
x=(120·74):40=222 g Ca(OH)2
daca ai intrebari, intreaba :)

Andaaa10: Nu am inteles problemele astea cu moli de ex. Cati moli se gasesc in 80g metan ? Sau Cate molecule de metan se afla in cantitatea de metan de la punctul a? Ce trebuie sa fac?
Andaaa10: Eu am facut asa: MCH4 = 16 u.m.a 1molCH4contine 16gCH4
Andaaa10: 12g C ...16g CH4 80g C ... x g CH4
Andaaa10: X=(80x16):12 = 106,66 g CH4
Andaaa10: Iar la b) n= 80g:12g/mol =6,66 1mol de at. de C ... 1mol de CH4 6,66 moli de at. de C ... X moli CH4 x=6,66
Andaaa10: m=6,66x16 = 106,56
Andaaa10: Poti sa ma ajuti aici ? Prin unirea fierului cu oxigenul se obtine Fe3 O4 format din Fe O si Fe2 O3.Care dintre cei 3 compusi contine un procent mai mare de fier?
Andaaa10: Am nevoie urgent. Stiu ca trebuie sa calculez masa moleculara, am calculat o si dupa ce fac?
Alte întrebări interesante