Calculează masa molară a unui gaz ştiind că la temperatura de 770C si presiunea de 4,1 atm, 8g din acest gaz ocupă volumul de 28L
REPEDE
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație:
t= 770 °C
p= 4,1 atm
V= 28 L
8g gaz
M gaz=?
p . V = n . R . T
n= p . V : R . T
n= 4,1 atm .28 L : 0,082 L . atm / moli K . ( 770 + 273 ) K
se simplifica unit. de masura
n= 4,1 . 28 : 0,082 moli . 1043 =1,34 moli gaz
n= m : M
M= m : n
M= 8g : 1,34 moli =5,97g/moli
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă