Calculează volumul de oxid de carbon care poate fi absorbit de hidroxid de calciu cu masa de 50 g ce conține 8% impurități.
Plsss
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Se da:
50 g oxid impur.........................100%
x .........................................92% (100-8impuritati) = puritatea
x= 46 g Ca(OH)2 pur
Ca(OH)2 + CO2 = CaCO3 + H2O
M(Ca(OH)2) = A(Ca) + 2A(O) + 2 A(H) = 40+2*16+2*1=74
74 g Ca(OH)2 ...........22,4 L CO2
46 g Ca(OH)2....................x
x = 13,92 L CO2
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă