Camelia a cumparat un dictionar si un stilou si a platit 37 de lei . Mircea a cumparat un dictionar si 3 stilouri si a platit 83 de lei.
Cati bani va plati Victor ,daca doreste sa cumpere doua dictionare si doua stilouri identice cu ale prietenilor sai? (CU PLAN DE IDE VA ROOG ! CAT MAI REPEDEEE)
Multumesc♥
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
1 dictionar.................................1 stilou.......................37 lei
1 dictionar..................................3 stilouri.....................83 lei
----------------------------------------------------------------------------------
/ 2 stilouri.....................46 lei
1.Cat costa un stilou?
46 lei : 2 =23 lei
2.Cat costa un dictionar ?
37 lei -23 lei =14 lei
Verificare:
(1 x 14 ) + ( 3 x 23 )=14 lei +69 lei =83 lei
sau
3s + 1 d=83 lei
1 s + 1 d=37 lei
2s =46 lei
s =46 lei : 2 =23 lei
23 + 1 d =37 lei
d =37lei - 23 lei =14 lei
23 lei +23 lei +14 lei + 14 lei=74 lei va plati
1 dictionar..................................3 stilouri.....................83 lei
----------------------------------------------------------------------------------
/ 2 stilouri.....................46 lei
1.Cat costa un stilou?
46 lei : 2 =23 lei
2.Cat costa un dictionar ?
37 lei -23 lei =14 lei
Verificare:
(1 x 14 ) + ( 3 x 23 )=14 lei +69 lei =83 lei
sau
3s + 1 d=83 lei
1 s + 1 d=37 lei
2s =46 lei
s =46 lei : 2 =23 lei
23 + 1 d =37 lei
d =37lei - 23 lei =14 lei
23 lei +23 lei +14 lei + 14 lei=74 lei va plati
15671:
Mersiii muuult de tooot ♥♥♥♪
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă