Matematică, întrebare adresată de 15671, 9 ani în urmă

Camelia a cumparat un dictionar si un stilou si a platit 37 de lei . Mircea a cumparat un dictionar si 3 stilouri si a platit 83 de lei.
Cati bani va plati Victor ,daca doreste sa cumpere doua dictionare si doua stilouri identice cu ale prietenilor sai? (CU PLAN DE IDE VA ROOG ! CAT MAI REPEDEEE)
Multumesc♥

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de georgeta123
1
1 dictionar.................................1 stilou.......................37 lei
1 dictionar..................................3 stilouri.....................83 lei
----------------------------------------------------------------------------------
 /                                                2 stilouri.....................46 lei
1.Cat costa un stilou?
  46 lei : 2 =23 lei
2.Cat costa un dictionar ?
 37 lei -23 lei =14 lei
Verificare:
 (1 x 14 ) + ( 3 x 23 )=14 lei +69 lei =83 lei
 sau
3s +  1 d=83 lei
1 s + 1 d=37 lei
2s =46 lei
s =46 lei : 2 =23 lei
23 + 1 d =37 lei
d =37lei - 23 lei =14 lei
23 lei +23 lei +14 lei + 14 lei=74 lei va plati


15671: Mersiii muuult de tooot ♥♥♥♪
georgeta123: cu placere !!!
Alte întrebări interesante