capacitatea maxima a unui rezervor al fabricii de produse lactate ese de 270hl . trei cisterne aprovizioneaza fabrica intr-o zi cu urm. cantitati :8500l,72hl, si 7400l. stiind ca rezervorul era gol aflati:
ce cantitate de lapte a fost descarcata in rezervor?
ce cantitate de lapte ar mai trebui pentru a umple rezervorul
Va rog ajutati-ma ! <3
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
a) 85hl + 72hl + 74hl = 231hl ⇒
b) 270hl - 231hl = 39hl
b) 270hl - 231hl = 39hl
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă