Chimie, întrebare adresată de Utilizator anonim, 8 ani în urmă

care este cantitatea de trioxid de sulf (SO3) din 800Kg de trioxid de sulf in kilomoli

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Pokju8888
3

Răspuns:

Explicație:

MSO3= 32 + 3.16=80-------> 80kg/kmoli

n= m : M

n = 800kg : 80kg/kmoli =10 kmoli SO3

Alte întrebări interesante