Chimie, întrebare adresată de iustin8494, 8 ani în urmă

Care este concentrația proce tuala a soluției obținută prin dizolvarea a 100 g zahăr in 700 g apa

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de mihaiimbrisca
1

Răspuns:

md=100g

mapa=700g

ms=md+mapa=100+700=800g

C=md×100/ms=100×100/800=12,5%

Explicație:

Răspuns de emamaasqro
1

Răspuns:

md =100g

Explicație:

mapa =700g

ms=md+mapa =100+700=800

c=m.d ori 100 ori 100/800=12,5 la sută

Alte întrebări interesante