care este diferenta dintre masa molara, masa moleculara si cantitatea de substanta? si cum se calculeaza fiecare?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
29
masa moleculara = masa unei molecule = M /N avogadro
masa molara = masa unui mol de substanta: pentru a determina masa molara, trebuie cunoscute : 1. formula substantei: de ex.H2SO4
2, masele atomice ale elementelor componente: A H = 1;
A S = 32; A O = 16 (se iau din tabelul cu mase atomice)
3. masa molara = M = 2·1 + 1·32 + 4·16 = 98g/mol
cantitatea de substanta poate fi : masa; nr. de moli (n=m/M) ; V = n·Vm (pentru gaze)
masa molara = masa unui mol de substanta: pentru a determina masa molara, trebuie cunoscute : 1. formula substantei: de ex.H2SO4
2, masele atomice ale elementelor componente: A H = 1;
A S = 32; A O = 16 (se iau din tabelul cu mase atomice)
3. masa molara = M = 2·1 + 1·32 + 4·16 = 98g/mol
cantitatea de substanta poate fi : masa; nr. de moli (n=m/M) ; V = n·Vm (pentru gaze)
Alte întrebări interesante
Germana,
8 ani în urmă
Germana,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Religie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă