Fizică, întrebare adresată de nicu2110, 9 ani în urmă

Care este efectul de rotatie al unei forte F=20N cu bratul de 50 cm ce actioneaza pe directia ce uneste punctul de rotatie cu punctul de aplicatie al fortei? Dar daca intre cele doua directii exista un unghi de 45gr. ?

Am nevoie de un raspuns justificat!!
Multumesc.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Moartea24
1

Răspuns: Mo=F*d =20N*50cm=20N*0,5m=10Nm;

Mo=0,5m*sin45°*20N=5*1,41Nm

N

Explicație: O cantitate data de forta produce mai putin moment al fortei cand este aplicata in apropiere de axa de rotatie. Mo =10Nm;Mo=5*1,41N*m=7,05 Nm

Alte întrebări interesante