Care este forta F care trebuie aplicata sistemului stiind ca acesta este in echilibru si ca masa corpului m este de 120 kg?(scripetii din imagine sunt identici)Va rog!!
Anexe:

Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Pentru a rezolva problema trebuie sa stii ce rol are fiecare tip de scripete.
Cel fix schimba numai sensul de aplicare a fortei fara a-i modifica valoarea Cel mobil reduce forta activa la jumatatea fortei rezistente
Deci R=m*g=120*10=1200N
F=R/2=1200/2=600N
Obs. Scripetii pot fi si diferiti.
Succes!
Cel fix schimba numai sensul de aplicare a fortei fara a-i modifica valoarea Cel mobil reduce forta activa la jumatatea fortei rezistente
Deci R=m*g=120*10=1200N
F=R/2=1200/2=600N
Obs. Scripetii pot fi si diferiti.
Succes!
Utilizator anonim:
Asta ii rezolvarea?
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă