Fizică, întrebare adresată de FunkyPigeon999, 8 ani în urmă

Care este greutatea unui corp de aliminiu cu densitatea =2,7cm³ si latura de 19 cm​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Scientist13254
0

Răspuns:

...

Explicație:

G=mg

ρ=m/V => m=ρV

ρ=2,7 g/cm³ => ρ=2700 kg/m³

19cm=0,19m => V=0,190,190,19 => V=0,006859m³

g9,8 N/kg

G=2700 kg/m³ 0,006859m³ 9,8 N/kg

G=181,48914 Newton

Alte întrebări interesante