care este masa a unui
atom de cupru? (A-64u)
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
Propunere
Este o diferență de nume dintre atom și atom g. În cazul de față, vom calcula masa unui atom de Cu, cu numărul lui Avogadro, NA:
1mol atomi de Cu....au 6,022.10²³ atomi Cu
1mol atom Cu =numeric cu masa moleculară, M = 64g/mol atomi
Calcul masa unui atom de Cu. O notăm cu X
dacă 64 g/mol atom Cu..................are 6,022.10²³ atomi Cu
atunci X g Cu..................................conține 1 atom Cu
X, g Cu = 64 g/mol atom. 1 atom/ 6,022.10²³/mol = 10,63.10⁻²³ g
R: 10,63.10⁻²³ g
Explicație:
MariaE15:
Cu drag!
Alte întrebări interesante
Franceza,
8 ani în urmă
Arte,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă