Care este masa solutiei de acid azoto de concentratie 63% ce se consuma in reactia cu 4,8 g mg
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
Răspuns:
Explicație:
4,8 g Mg
react. cu HNO3
c= 63%
ms HNO3=?
4,8g xg
Mg +2 HNO3= Mg(NO3)2 +H2
24g 2.63g
x= 4,8 . 126 : 24=25,2 g HNO3---------> md
ms= md.100 : c
ms= 25,2 . 100 : 63 =40g sol. HNO3
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă