Matematică, întrebare adresată de vsofronovici, 9 ani în urmă

Care este pretul merelor daca pentru 3,5 kg s-a platit 36 lei si 75 de bani

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Utilizator anonim
153
36,75:3,5=10,50 lei un kg de mere

Utilizator anonim: cu placere
Răspuns de Evee
33
Pretul merelor=a
3,5·a=36,75 => a=36,75:3,5=10,5 lei

balaur1999: 36,75:3,5=10,50(bani pentri un kg de mere)
Alte întrebări interesante