Care este substanta ce contine 2,45%H 38,02%S si restul oxigen
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
100g substanta contine :
H : 2,44 g 2,44/1 = 2,44 moli de atomi : 1,22 = 2
S : 39,02 g 39,02/32 = 1,22 moli de atomi : 1,22= 1
O : 58,54 g 58,54/16 = 3,66 moli de atomi : 1,22 = 3
formula : H2SO3
H : 2,44 g 2,44/1 = 2,44 moli de atomi : 1,22 = 2
S : 39,02 g 39,02/32 = 1,22 moli de atomi : 1,22= 1
O : 58,54 g 58,54/16 = 3,66 moli de atomi : 1,22 = 3
formula : H2SO3
Alte întrebări interesante
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă