Care este viteza unui automobil (m\s) dacă merge o distanță de 270km timp de 5 ore?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
viteza medie este raportul dintre distanta parcursa si timpul in care s-a petrecut
V = d / t
distanta = 270 km = 270 000 metri
timpul = 5 ore = 5 x 3600s = 18 000 secunde
viteza = 270 000 m / 18 000 s = 15 m/s
V = d / t
distanta = 270 km = 270 000 metri
timpul = 5 ore = 5 x 3600s = 18 000 secunde
viteza = 270 000 m / 18 000 s = 15 m/s
Ruby2004:
sper sa ma ajuti si la celelalte i trebari
Răspuns de
1
270km/5 egal cu 54 km pe ora sau 54km in 60 min. 54km/2 in 60/2 egal cu 27km in 30 min. 27 km / 3 in 30min/3 egal cu 9 km in 10 min. dupa transformi 9km in metri. 9000metri in 10 min. 900 metri in 1min sau 900 metri in 60 sec . 90 metri in 6 secunde. 30 metri in 2 secunde ⇒ 15 metri in 1 secunda
Alte întrebări interesante
Franceza,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă