Care va fi compoziția procentuală masică a unei soluții obținută prin dizolvarea a 24 g amestec solid format din sare de bucătărie și zahăr amestecate în raport masic 3:1 în 176 g de apă?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
Răspuns:
9% sare; 3% zahăr; 88% apă
Explicație:
Fie s - masa de sare de bucătărie
z - masa zahărului
s / z = 3 / 1 => s = 3z
s + z = 24g
3z + z = 24g
4z = 24g
z = 24g : 4
z = 6g zahăr
s = 3z = 3 × 6g = 18g sare de bucătărie
m(soluție) = s + z + m(apă) = 18g + 6g + 176g = 200g
200g soluție.....18g sare.....6g zahăr.....176g apă
100g soluție......x g sare.....y g zahăr.......w g apă
x = 18g × 100g / 200g = 9% sare
y = 6g × 100g / 200g = 3% zahăr
w = 176g × 100g / 200g = 88% apă
-Mihai
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă