Cât aluminiu reacționează cu 500 de grame de HCl de concentratie 20%? Ce cantitate (masă și moli) și volum de gaz rezultă?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
yg 100g yg
2Al+6 HCl =2Al Cl3 +3 H2
2.27g 6.36,5 3.2g
Dintr-o solutie ,intr-o reactie chimica ,reactioneaza numai md
c=md.100:ms
md=c.ms:100
md=500.20:100=100g HCl
x=100.6:6.36,5=0,27 g H2
2g H2--------1mol H2
0,27 gH2------- a moli H2
a-0,27:2=0,135 moli H2
V=22,4 .0,135=3,024 litri H2
Y=100.2.27:6.36,5=2,46 g Al
Utilizator anonim:
geniule ajuta-ma si pe mine te rog
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă