Cât costă 1kg de mere şi 1kg de prune dacă 3 kg de mere şi 4 kg de prune costă 39 de lei şi preturile celor două fructe sunt direct proporționale cu 2 şi 2,4 ?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
3m+4p=39
{m,p}dp{2;2,4}
m/2=p/2,4=k
m/2=k
m=2k
p/2,4=k
p=2,4k
3x2k+4x2,4k=39
6k+9,6k=39
15,6k=39
k=2,5
m=2k=2x2,5=5 lei costa 1 kg mere
p=2,4k=2,4x2,5=6 lei un kg de pere
{m,p}dp{2;2,4}
m/2=p/2,4=k
m/2=k
m=2k
p/2,4=k
p=2,4k
3x2k+4x2,4k=39
6k+9,6k=39
15,6k=39
k=2,5
m=2k=2x2,5=5 lei costa 1 kg mere
p=2,4k=2,4x2,5=6 lei un kg de pere
Alte întrebări interesante
Alte limbi străine,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă