Chimie, întrebare adresată de seturica, 9 ani în urmă

cata apa a fost adaugata peste un amestec de 500g sol H2SO4 de conc 20% si 240g sol H2SO4 de conc 40% daca Solutia finala are conc de 19,6%
Considerand densitate solutiilor 1g/cm3 sa se calculezeconc molara a solutiei finale
Se dau AS=32,AH=1,AO=16

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de roberteladrianpb6zy7
2

ms1 = 500 g , c1 = 20%

ms2 = 240 g , c2 = 40%

stim ca c = mdx100/ms

=> md1 = ms1xc1/100 = 500x20/100 = 100 g

md2 = 240x40/100 = 96 g

=> md.tot = 100 + 96 = 196 g

ms.fin = ms1 + ms2 + a , (a = masa de apa adaugata)

=> ms.fin = 740 + a

=> ms.fin = md.totx100/c.fin = 196x100/19,6

= 1000 g sol. finala

=> 1000 = 740 + a

=> a = 1000 - 740 = 260 g apa adaugata

Alte întrebări interesante