cata apa intra intr-o teava de 1m si diametru de 70mm
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
70 x 70 mm= 4900 mm = 4.9 m
=3.14
●se presupune ca teava e un cilindru. ●"capacul" cilindrului va avea aria
d
/4 =
× 4.9/4 = pi × 1.225 m 
●Volumul cilindrului este arie × inaltime =
× 1.225 m
× 1m = 1.225 ×
m
=1.225 × 3.14 =3.84m
=3840 dm 
● 1 dm
= 1 l. facand regula de 3 simpla, vei afla cata apa intra in respectiva teava
●se presupune ca teava e un cilindru. ●"capacul" cilindrului va avea aria
●Volumul cilindrului este arie × inaltime =
● 1 dm
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă