Câte g de azotat de argint trebuie să cântărim pentru a obține 80g soluție 5%?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
c=md×100/ms
5=md×100/80
md=5×80/100
md=400/100
md=4 grame de AgNO3
5=md×100/80
md=5×80/100
md=400/100
md=4 grame de AgNO3
Răspuns de
1
Ti-am trimis rezolvarea in poza :)
Anexe:

IonelaMureșan:
Multumesc mult!
Alte întrebări interesante
Geografie,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă