Chimie, întrebare adresată de hriscuvlad, 9 ani în urmă

Câte grame de clorat de potasiu trebuie sa descompunere pentru a obține oxigenul nexersarea formarii a 36g apă. Repede va rog

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de roberteladrianpb6zy7
4

                n moli         36 g        

  2H2   +    O2  ==>   2H2O

                    1            2x18 g/mol

    a g                                       n moli

   2KClO3  ==toC==>  2KCl   +  3O2

2x122,5 g/mol                             3

=> n = 36 / 2x18 = 1 mol O2

=> a = 2x122,5xn / 3 = 81,67 g KClO3


Utilizator anonim: ma poti ajuta
Alte întrebări interesante