Câte grame de H se află în 33g sulfat de amoniu (NH4) SO4?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație:
- se calculeaza masa molara a sulfatului de amoniu
(NH4)2 SO4
M=2.14 +8.1 +32 +4.16=132---------> 132g/moli
132 g sulfat de amoniu---------------8g H
33g--------------------------------------------xg H
x=33 . 8 : 132=2 g H [nr.moli=2g : 2g/moli=1 mol hidrogen ]
Alte întrebări interesante
Franceza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă