Chimie, întrebare adresată de georgegeorgicuta, 9 ani în urmă

Cate grame reprezinta 2.5 moli de azotat de sodiu (NaN03).URGENT!!

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de mihaelabradea1
1
n=m/M
M=ANa+ AN+3AO
M=23+14+48
M=85g/mol
2,5=m/85

m=212,5g



georgegeorgicuta: Ce inseamna n?
Filip1234: n inseamna numar de moli
georgegeorgicuta: multumesc!
Filip1234: Cu placere! ;)
mihaelabradea1: da
Alte întrebări interesante