CATI ML SOLUTIE 01 n SE POT OBTINE DIN 2.5G H2SO4;1.5g HCl si 0.85gAgNO3
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Cn = md/EgxVs
Eg = echivalent gram
Eg.acid = M/nr. H+
Eg.sare = M/nr.metalxval.metal
M.H2SO4 = 98 g/mol, M.HCl = 36,5 g/mol, M.AgNO3 = 170 g/mol
Eg.H2SO4 = 98/2 = 49 g
Eg.HCl = 36,5/1 = 36,5 g
Eg.AgNO3 = 170/1x1 = 170 g
Vs.H2SO4 = md/CnxEg = 2,5/49x0,1 = 0,51 L = 510 mL
Vs.HCl = md/CnxEg = 1,5/36,5x0,1 = 0,41 L = 410 mL
Vs.AgNO3 = md/CnxEg = 0,85/170x0,1 = 0,05 L = 50 mL
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă