Chimie, întrebare adresată de isa90bela2011, 10 ani în urmă

Cati moli de amoniac rezulta din reactia cu 6 moli de azot cu hidrogenul ?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de iuliavrabie98
2
N2 + 3H2 = 2NH3
 
Nr moli de NH3 = 6*2 / 1 = 12 moli de NH3 
Răspuns de Utilizator anonim
1
N2+3H2=2NH3
6moli.........x
1mol.........2moli
x=12 moli NH3 amoniac
Alte întrebări interesante