Chimie, întrebare adresată de madaaaoaanaa, 8 ani în urmă

Câți moli de hidrogen reacționează complet cu doi moli de azot?
N2+3H2=2NH3​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Pokju8888
1

Răspuns:

Explicație:

2moli N2

react. cu H2

moli H2 =?

xmoli     2moli

3H2    + N2    = 2 NH3

3moli      1mol

x= 3 . 2 = 6 moli H2

Alte întrebări interesante