Ce cantitate de apa este necesara pentru a prepara 400 g solutie de concentratie 12% Repede va rog
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Se da:
msol=400g
ω=12%
________
m(H2O)-?
ω=msub/msol
msub=ω*msol=12%*400/100%=48g
m(H2O)=msol-msub=400-48=352g
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă