Fizică, întrebare adresată de cristianvrabie03, 8 ani în urmă

ce cantitate de căldură se va consuma pentru a încălzi 0,16kg de apă dela 90°C pînă la 95°C? Căldura specifică a apei este egală cu 4190J(kg•K).​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de legislatie
2

Răspuns:  Q = 3352 J

Caldura necesara pentru incalzirea unei mase m de apa cu un numar de grade Δt este :

Q = mcΔt

      m = masa = 0,16 kg

      c = 4190 J /kg k

      Δt = 95° - 90° = 5 °C = 5 k

[ diferentele  de temperatura au acelasi numar de grade Celsius sau kelvin !!  ]

Q = 0,16 kg x 4190 J /kg k x 5 k = 3352 J

Alte întrebări interesante