Ce cantitate de dioxid de carbon reacționează cu 8 grame soluție 40% de hidroxid de sodiu pentru a forma Na2CO3 ? Vreau toate operațiile dacă se poate.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
CO₂+2NaOH=Na₂CO₃+H₂O
c=md*100/ms⇒md=c*ms/100
md=8*40/100
md=3.2g NaOH
Masa molara NaOH=23+16+1=40g/mol
Masa molara CO₂=12+2*16=44g/mol
x=masa de CO₂ reactionata

x=1.76g CO₂
Succes!
c=md*100/ms⇒md=c*ms/100
md=8*40/100
md=3.2g NaOH
Masa molara NaOH=23+16+1=40g/mol
Masa molara CO₂=12+2*16=44g/mol
x=masa de CO₂ reactionata
x=1.76g CO₂
Succes!
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă