ce cantitate de hidrogen se obține din reacția Fe cu 40g soluție de HCl de concentrație 36,5%
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
14,6 g xg
Fe +2 HCl =FeCl2 +H2
2.36,5g 2g
Intr-o reactie chimica ,dintr-o solutie ,rectioneaza numai dizolvatul ,adica md(mas a subst. dizolvate).
Deci se calculeaza md de HCl din solutie.
c=md.100:ms
md=c.ms:100
md=40.36,5 :100=14,6 g HCl
x=14,6.2:2.36,5=0,4 g H2
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă