Chimie, întrebare adresată de Roackeru, 10 ani în urmă

Ce cantitate de hidroxid de sodiu reactioneaza cu 28g amestec echimolecular de fenol si etanol? Ma puteti ajuta,va rog?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de DariusDumuta
5
x*46(M etanol)+x*94(M fenol)=28
rezolvi => x=0.2
46*0.2=9.2(etanol care reactioneaza)
94*0.2=18,8(fenol care reactioneaza)

40..........................46
NaOH      +         C2H5-OH
y.............................9.2

y=8

40..........................94
NaOH      +          C6H5-OH
z............................18.8

z=8

masa NaOH care reactioneaza este y+z=16
Alte întrebări interesante