ce cantitate de oxid de cupru se va obtine la arderea in oxigen a cuprului metalic cu masa de 64 g?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Cu + 1/2 O2 = CuO
M Cu = 64
M CuO = 64+16 = 80
M O2 = 2*16 = 32
64 g Cu......80 g CuO (din reacție)
64 g Cu..............x (din datele problemei)
x = 80 g CuO
1/2 * 32 g O2.....80 g CuO
64 g O2...................y
y = 320 g CuO
Obs. Nu știu la ce se referă contextul problemei privind cele 64 g, la oxigen sau la cupru, așa că ți-am făcut două variante.
M Cu = 64
M CuO = 64+16 = 80
M O2 = 2*16 = 32
64 g Cu......80 g CuO (din reacție)
64 g Cu..............x (din datele problemei)
x = 80 g CuO
1/2 * 32 g O2.....80 g CuO
64 g O2...................y
y = 320 g CuO
Obs. Nu știu la ce se referă contextul problemei privind cele 64 g, la oxigen sau la cupru, așa că ți-am făcut două variante.
Alte întrebări interesante
Arte,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă