ce cantitate de oxigen exprimat in grame sau moi este necesara pentru a obtine 8.8 kg dioxid de carbon
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
32 44
C + O₂ → CO₂ MCO₂ = 12 + 32 MO₂₂ = 32
x 8,8 = 44
x = 8,8 · 32/ 44
x = 6,4 Kg O2
x= 6400g O₂
Numarul de moli
n = m/M
n= 6400/32
n= 200 moli O₂
C + O₂ → CO₂ MCO₂ = 12 + 32 MO₂₂ = 32
x 8,8 = 44
x = 8,8 · 32/ 44
x = 6,4 Kg O2
x= 6400g O₂
Numarul de moli
n = m/M
n= 6400/32
n= 200 moli O₂
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă