Chimie, întrebare adresată de raz5678, 9 ani în urmă

ce cantitate de piatra vanata este necesara pentru a obtine 50 g solutie de concentratie 2 5

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Pokju8888
0
Piatra vanata  este Cu SO4 --->sulfat de cupru

ms=50 g                 c=md.100:ms
c=25 la suta 
                              md=c.ms :100=25.50:100 =50 g CuSO4
md=?

Utilizator anonim: Te rog ajuta-ma si pe miun e
Alte întrebări interesante