Ce cantitate in moli si grame de Ca O rezulta prin descompunere a 25g CaCO?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
M CaCO3=40 + 12 + 3*16 = 100
M CaO = 40 + 16 = 56
100 56
CaCO3 ⇒ CaO + CO2↑
25 x
x= 25*56/100 = 14 g Cao
n CaO = m/M = 14/56 = 0,25 moli CaO
M CaO = 40 + 16 = 56
100 56
CaCO3 ⇒ CaO + CO2↑
25 x
x= 25*56/100 = 14 g Cao
n CaO = m/M = 14/56 = 0,25 moli CaO
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Istorie,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Franceza,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă