Ce concentratie procentuala are solutia prin amestecarea a doua solutii,una de C=5%,iar cealalta de C=20% aaflate in raport masic?Doresc rezolvarea completa a problemei,altfel vor fi raportate!
Utilizator anonim:
cat este raportul masic ca altfel nu se poate rezolva
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
ms1/ms2=1/3⇒ms2=3ms1
msf=ms1+3ms1=4ms1
md1=ms1.c1/100=ms1/20
md2=ms2.c2/100=3ms1.c2/100=3ms1/5
mdf=md1+md2=13 ms1/20
c=mdf.100/msf=(1300ms1/20)/4ms1=16,25
cf=16,25%
msf=ms1+3ms1=4ms1
md1=ms1.c1/100=ms1/20
md2=ms2.c2/100=3ms1.c2/100=3ms1/5
mdf=md1+md2=13 ms1/20
c=mdf.100/msf=(1300ms1/20)/4ms1=16,25
cf=16,25%
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Evaluare Națională: Lb. Română ,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Istorie,
10 ani în urmă