Fizică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 8 ani în urmă

ce distanță parcurge un mobil daca se deplasează cu viteza de 40km/h timp de 20 minute​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de tatianastratulat0
1

Răspuns:

800km/h

sper ca team ajutat trebuie de înmulțit 40×20 și vei obține


tatianastratulat0: cpl
Răspuns de abcd285
0

v=40 km\h

t=20 de minute

Transformări

40 km/h= 40×1000 m/3600 s= 400/36=100/9 m/s

20 minute= 20×60 s=1200 secunde

Formulă

d=v×t

Rezolvare

d=100/9×1200=100/3×400=4000/3

Alte întrebări interesante