Fizică, întrebare adresată de daria010203, 10 ani în urmă

Ce distanta parcurge un om in 1,5 ore daca se misca cu viteza de 1,5 metri pe secunda

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de legislatie
40

1, 5 ore = 3600 +1800 = 5400 de secunde

viteza= distanta / timp   ==> distanta = viteza x timpul = 1,5 x 5400 = 8100 metri = 8,1 km

Alte întrebări interesante