Fizică, întrebare adresată de anamariastanc, 9 ani în urmă

Ce masa de combustibil a fost arsa daca a fost degajata o cantitate de 200kj de combustibil cu puterea calorica de 100kj/ kg?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de abcadiii
0
100kj ..........................1kg
200kj............................x
x=200/100=2kg

gabrieldiaconu: Q=m*C,unde Q=caldura degajata in urma arderii unui combustibil; m=masa de combustibil supusa arderii iar C=capacitatea calorica a combustibilului respectiv. Cum 200KJ=m*100KJ=>m=200/100=2kg combustibil.
Alte întrebări interesante