ce masă de hidrogen se găsește în 2000g hidroxid de sodiu?
hidrogen - H
hidroxid de sodiu - NaOH
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație:
2000g Na OH
g H
M NaOH= 23 + 16 + 1=40----> 40g/moli
40g NaOH------------------1gH
2000g NaOH------------------xg H
x= 2000 : 40= 50 moli H2
m= n . M
MH2= 2.1 =2----> 2g/moli
m= 50 moli . 2g/moli= 100g H
Răspuns de
1
Răspuns:
M NaOH= 23 + 16 + 1= 40g/moli
MH2=2x1=2g/mol
40g NaOH.................................1gH
2000g NaOH..........................xg H
x= 2000 x 1 / 40= 50g H
Explicație:
Alte întrebări interesante
Studii sociale,
8 ani în urmă
Fizică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă