Chimie, întrebare adresată de DiaTVD16, 9 ani în urmă

Ce masa de hidroxid de sodiu NaOH reacționează cu 200 g soluție de acid sulfuric H2SO4 de concentrație 49% ştiind că rezultă suflat de sodiu şi apă?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de catalinastavila
0
Se da                                                            
masa H2SO4 =200g
 ω =49%
                       
De aflat masa NaOh                      Rezolavare

1)masa substantei dezolvate este egal=ω*m(sol)/de impartit la 100
200*49si impartit la 100=98 grame 
                     raspuns masa lui NaOH este 98grame

Alte întrebări interesante